merge IT #1

Przypomnij sobie, kogo już gościliśmy na naszej scenie.

50 minut

Jarosław Pałka

Testy wydajnościowe i inne kłamstwa

Powszechnie znaną prawdą jest, iż niewielu z nas przejmuje się wydajnością naszego kodu, jeszcze mniej z nas miało do czynienia z testami wydajnościowymi. Wśród tych z nas, którzy toczą nierówną walkę z wydajnością, wąska garstka z nas jest świadoma jak wiele kryje się w nich kłamstw, niedomówień i fałszywych obietnic. Podczas prezentacji poznamy antywzorce w testowaniu wydajności oraz kilka sprawdzonych w boju praktycznych rad jak nie dać się omamić wynikom testów.

Czy powinniśmy się obawiać „coordinated ommision”?
Dlaczego statystyka to najwyższa forma kłamstwa, czyli szybki kurs czytania wyników testów?
Dlaczego „latency” i „throughput” to nie to samo?
Dlaczego dane wejściowe są równie ważne jak scenariusze testowe?
Na jakie pytania odpowiadają microbenchmarki?
Czy testy wydajnościowe mają warstwy?
Dlaczego w testach wydajnościowych nie chodzi o liczby?

To tylko wybrane zagadnienia, o których opowiem. Jeśli nie interesują Cię testy wydajnościowe i unikasz tego tematu jak zarazy, na tej prezentacji dowiesz się dlaczego tak jest. Jeśli jednak czujesz się wyznawcą maszyny i tematy wydajności nie są Ci obce, pomogę Ci z większą świadomością projektować testy i interpretować ich wyniki.

50 minut

Marcin Milewicz

Jak zrobić ten frontend? Czyli frontendowe drivery architektoniczne

Rozpoczynając nowy projekt aplikacji frontendowej zwykle zadajemy sobie pytania: Jakiego użyć frameworku? Czy w ogóle framework jest nam potrzebny? Jakie technologie i podejścia tym razem wybrać, aby zrobić idealną aplikację? Na powyższe pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale są pewne schematy oraz czynniki, które mogą nam pomóc w trafnych wyborach. W prezentacji zabiorę Was w podróż po frontendowych driverach architektonicznych. Zero teorii, same praktyczne przykłady z doświadczenia Frontend Architecta.

50 minut

Dominik Guzy

Walidacja - wszystko wszędzie naraz

W trakcie prelekcji przyjrzymy się zagadnieniu weryfikacji i kontroli danych wejściowych w swoich projektach w szeroko pojętym ekosystemie JavaScriptu. Omówimy wiele przypadków użycia od walidacji zmiennych środowiskowych, poprzez formularze, aż po komunikację backend-frontend. Dodatkowo przedstawiony zostanie wachlarz bibliotek służących do walidacji wraz z porównaniem ich wydajności.